رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
آداب و رسوم مردم الجزایر در عید قربان

آداب و رسوم مردم الجزایر در عید قربان

آداب و رسوم مردم الجزایر در عید قربان

 الجزایری‌ها نیز امروز همانند بسیاری دیگر از کشورهای مسلمان عید قربان را جشن می‌گیرند و در این میان آداب و رسوم خاص خود را در این روز دارند.

الجزایری ها عید قربان را 'عید بزرگ' می نامند و دلایل مختلفی برای این نامگذاری ذکر شده و از جمله اینکه مسلمانان در روز عرفه تجمع بسیار بزرگی دارند.
الجزایری ها در این روز برخلاف عید فطر،در پی خرید لباس و وسایل جدید برای فرزندان و کودکان خود نیستند. الجزایری ها نیز همانند دیگر مسلمانان عید را جشن می گیرند و پیش از عید قربان ، قوچی برای قربانی تهیه می کنند که این خود قصه هایی دارد.آن ها بشدت خود را ملزم به خرید قوچ می دانند و با این کار سعی می کنند دل کودکان و خانواده خود را شاد کنند و اغلب خانواده هایی که توانایی خرید قوچ برای قربانی ندارند، سعی می کنند حتی اگر شده با قرض گرفتن پول از دیگران، به نوعی یک قوچ خریداری کنند تا دست کم کودکانشان خوشحال شوند.
طی چند سال گذشته چندین مناسبت مهم در الجزایر در کنار هم قرار گرفته و سبب شده است خانواده هایی که درآمد محدود یا کمی دارند، بخصوص در عید قربان و برنامه های دیگر خود دچار مشکل شوند؛ به عنوان مثال امسال ماه مبارک رمضان،عید فطر،تعطیلات تابستانی ،عید قربان و همچنین بازگشایی مدارس و دانشگاه ها تقریبا نزدیک به هم و در طی سه ماه پشت سر هم بوده است که این سبب شده برخی خانواده ها از نظر مالی کمی در مضیقه باشند زیرا خرید لوازم مدرسه و خرید لباس برای کودکان و خرید برای ماه رمضان و همچنین خرید قربانی برای الجزایری ها اهمیت بسیار زیادی دارد و در نتیجه خانواده های کم درآمد متحمل بار سنگینی شده اند.
با وجود همه این ها، الجزایری ها سعی می کنند یک قربانی بزرگ خریداری کنند و در این میان کودکان اصرار زیادی برای خرید یک قوچ دارای شاخ های بزرگ دارند .
آمارها در الجزایر حاکی از آن است که نزدیک به 4 میلیون گوسفند و نزدیک به 5 هزار گوساله در روز عید قربان در این کشور قربانی می شود و این در حالی است که جمعیت الجزایر حدود 41میلیون نفر است.
در روزهای نزدیک به عید قربان، به دلیل افزایش تقاضا برای خرید قربانی ، قیمت انواع قوچ ها و گوسفندها بالا می رود هرچند دولت تلاش زیادی دارد مراکزی برای فروش قربانی با قیمت مناسب تدارک ببیند اما این مشکل همچنان وجود دارد و دلالان پیشتازند و این روزها قیمت قربانی در الجزایر از 350 تا 600 دلار است .
وزارت کشاورزی با هماهنگی وزارت بازرگانی و دیگر نهادهای دولتی از دو هفته پیش از عید قربان، مراکزی برای فروش قوچ جهت قربانی در شهرهای بزرگ اختصاص داده است و سعی کرده است قربانی را به قیمت مناسب به مردم عرضه کند اما در این میان فروشندگان و دلالان معادلات را بر هم می زنند و در نتیجه قیمت ها در بسیاری اوقات غیر واقعی وبالا است.
الجزایر از نظر داشتن حیوانات اهلی پس از سودان رتبه دوم را میان کشورهای عربی دارد .بر اساس آمارهای موجود،در الجزایر حدود 2میلیون راس گاو و 26 میلیون راس گوسفند ،5 میلیون بز و 50هزار اسب وجود دارد.
الجزایری ها اغلب قوچ قربانی می کنند و قربانی کردن گاو یا بز کمتر رونق دارد.
شهرهای الجزایر و از جمله الجزایره پایتخت این کشور از حدود دو هفته پیش از عید قربان شاهد جابجایی گسترده گوسفند در داخل خیابان ها است و این جابجایی ها در چند روز منتهی به عید قربان شدت می گیرد و در خیابان های این شهر گوسفندانی که به وسیله خودروها جابجا می شوند، بسیار زیاد مشاهده می شود.
این روزها با گردش در شهرها مشاهده می شود در کنار برخی خیابان ها، علوفه همراه با گوسفند به فروش می رسد، گوسفند برای قربانی و علوفه برای خوراک قربانی تا روزی که ذبح شود.


یکی از نکات جالب در این میان این است که کودکان عموما فشار زیادی بر پدر و مادر خود وارد می کنند تا یک قوچ بزرگ برای آن ها خریداری کنند و این استدلال که آن ها در آپارتمان یا جای کوچکی زندگی می کنند و جایی برای نگهداری قوچ در خانه به مدت چند روز وجود ندارد، کودکان را قانع نمی کند زیرا این بازی با قوچ قربان و تزئین آن برای آنها تبدیل به یک تفریح بزرگ شده است.
بر اساس این گزارش، اغلب موارد خانواده ها تسلیم خواسته کودکان خود می شوند و سعی می کنند از چند روز پیش قربانی را خریداری و بدین ترتیب مشاهده می شود کودکان در کوچه ها در حالی که طنابی به گردن قربانی خود بسته اند، آن را برای هواخوری و پز دادن به دوستان خود به خارج از خانه می آورند.در این میان شنیدن صدای گوسفند در پارکینگ برخی مجتمع های مسکونی و آپارتمان ها یا حیات خانه ها نیز کسی را متعجب نمی کند.

 

اصرار کودکان در برخی خانواده ها که حیاط یا پارکینگی ندارند، سبب شده قوچ قربان را به داخل آپارتمان بیاورند که این مشکلات زیادی و از جمله سرو صدای گوسفند، بوی بد فضولات آن و حتی سقوط به پایین به وجود آورده است. مواردی از سقوط این قربانی ها از آپارتمان ها در داخل خیابان و کوچه رسانه ای شده و مشخص است که سقوط قربانی به خیابان برای کودکان و خانواده ها تا چه اندازه ناراحت کننده است.
 

در روزهای نزدیک به عید قربان در الجزایر ،برخی کسب و کارها رونق می گیرد و برخی دیگر از مشاغل نیز از رونق می افتد.به عنوان فروش قربانی در این مدت رونق زیادی دارد و حتی برخی از مغازه داران به صورت موقت شغل خود را تغییر می دهند و به خرید و فروش گوسفند می پردازند.
 

این روزها در نقاط مختلف شهر مشاهد می شود چاقوتیزکن ها نیز افزایش یافته اند و در مناطق مختلف بساطی برای این کار پهن کرده اند.البته فروش سیخ کباب و منقل و ذغال نیز رونق زیادی دارد.
شب پیش از عید قربان، خانواده ها معمولا قربانی خود را تهیه کرده اند و کودکان شوق زیای دارند، کودکان با قوچ ها عکس می گیرند و برخی برای گوسفندهای قربانی حنا آماده می کنند.

 

روز عید بزرگترها صبح زود برای نماز عید به مساجد می روند و عبارت هایی برای تبریک و آرزوی سلامتی و شادی مانند 'صح عیدک'، میان خود رد و بدل می کنند. وقتی پدر خانواده از مسجد به خانه باز می گردد، اندکی قهوه می نوشد و در این میان همه منتظر ذبح قربانی هستند.
داستان قصاب ها و قیمت هایی که آن ها برای ذبح قربانی تقاضا می کنند نیز خود ماجرایی دارد و در این میان گاهی آن ها قیمت بالایی درخواست می کنند.این امر سبب دخالت دولت و تعیین حق الزحمه برای ذبح حیوان شده است که البته معمولا رعایت نمی شود.البته باید گفت مهاجران آفریقایی وارد این ماجرا شده و قیمت کمتری نسبت به قصابان الجزایر دریافت می کنند،آن ها قیمت های رقابتی خوبی در مقایسه با قصاب های بومی برای ذبح حیوانات ارائه می کنند و این باعث ناراحتی قصاب هایی الجزایری می شود.
یکی دیگر از صحنه هایی که در الجزایر این روزها مشاهده می شود این است که مقادیر زیادی پوست قربانی در سطل های زباله مشاهده می شود.خرید و فروش پوست در الجزایر به ویژه این روزها رونقی ندارد و به همین دلیل مردم آن را دور می ریزند که این باعث انتقاد برخی از کارشناسان اقتصادی به دلیل عدم استفاد ه از این ثروت شده است.

 

الجزایری ها عموما قسمت دست قربانی را به عنوان صدقه به نیازمندان می دهند و اگر پسری ، دختری را به عقد خود در آورده باشد و آن دختر هنوز در خانه پدرش باشد، خانواده پسر ران قربانی را به عنوان هدیه برای او می برند.
تعطیلی عید قربان در الجزایر دو روز است اما امسال این تعطیلی با روز جمعه و شنبه که روز تعطیلات پایان هفته الجزایر است، همزمان شده است و قطعا کارمندان ازاین مساله خوشحال نیستند.

 

بر این اساس، شهرها در الجزایر در روز عید قربان ، حال و هوای دیگری دارد و اکثر مغازه ها در این روز و روز پس از آن تعطیل است .الجزایری ها در روزهای پیش از عید قربان سعی می کنند لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنند زیرا در روز عید کمتر مغازه ای باز است و این روند سبب شده مسئولان وزارت بازرگانی الجزایر به تکاپو بیفتند و مغازه هایی را به عنوان کشیک در روزهای تعطیل معرفی و صاحبان آن را ملزم به بازکردن اماکن فروش کنند.

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا