رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
استفاده از پنبه در قالی بافی

استفاده از پنبه در قالی بافی

 

استفاده از پنبه در قالی بافی

 

پنبه در قالی بافی

پنبه در قالی بافی به طور گسترده استفاده می شود ، به طور ی که تقریبا می توان گفت که تار و پود بیشتر فرش های ایران از این نوع است . یکی از امتیازات رشته های پنبه ای نسبت به انواع پشمی آن ، این است که چون آفت بید به خوردن آن علاقه ای ندارد ، فرش هایی که تار و پود آن از از پنبه ی مرغوب می باشد در صورتی که در معرض بید خوردگی قرار گیرند تنها پرز یا گوشت آن از بین می رود و سوراخ و یا حفره ای در آن ایجاد نمی شود ؛ به این ترتیب می توان طبقه ی جدیدی از پرز را از طریق گره زدن بر روی شبکه های تار و پود فرش که سالم باقی مانده است ، به وجود آورد .

از ویژگی های مهم استفاده پنبه در قالی بافی استحکام آن است . این نوع الیاف به دلیل خاصیت کششی کمتری که در مقایسه با الیاف پشمی دارند برای تار پود قالی مناسب تر هستند .

طول و قطر الیاف آن با توجه به نوع و شرایط اقلیمی آن متفاوت است و هر چه طول بیشتر و قطر نازکتری داشته باشد مرغوب ترند .

پنبه های ایران با خصوصیات ویژه ای که دارد بر خلاف عدم قابلیتش برای بافت پارچه های ظریف و برای تار پود فرش های درشت بافت بسیار مناسب است ، بر خلاف آن که برای بافت پارچه های ظریف مناسب نیست .

از این الیاف نمی توان برای پرز قالی استفاده کرد . در موارد بسیار نادر ی دیده شده است که پنبه را براق و ابریشم نما کرده و فرش های ابریشمی تقلبی از آن بافته اند . گاهی برای پود گذاری به جای پنبه از الیاف وبسکوز نیز استفاده می شود .

پنبه در قالی بافی

برای تشخیص آن از ویسکوز بهترین روش این است که الیاف مشکوک را در آب خیس کنند . الیاف ویسکوز بعد از این عمل  به راحتی پاره می شوند ، در حالی که پنبه مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد .

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا