رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
تعمیرات فرش و ریشه فرش 2

تعمیرات فرش و ریشه فرش 2

تعمیرات فرش و ریشه فرش ( بخش دوم )

 

 

همانطور که در بخش اول رفو فرش و ریشه بافی مطالعه  کردید تعمیرات مهم و خاص از جمله تعمیرات ریشه فرش را تنها رفو گران ماهر فرش می توانند انجام دهند (قالیشویی الوند)  در لاین بخش نیز اطلاعاتی را به شما خواهیم داد تا بیشتر با این مقوله آشنا شوید.

گلیم باف

در قسمت های بالا و پایین بسیاری از دست بافت ها ، باریکه ای به عرض یک یا دو سانتی متر یا کمک نخ پود مانند  پارچه بافته می شود که در اصطلاح به آن گلیم باف و یا سوف می گویند در معدودی از فرش هابه جای ریشه فرش  ، باریکه های گلیم دیده می شوند که به آنها ریشه بسته می گویند و به آسانی می توان باز کرد و به صورت ریشه نمایان ساخت . گلیم باف ها مانند ریشه ها به عنوان یک محافظ برای فرش تلقی می شوند .

تعمیرات

تعمیرات

 

 

 

 

 

 

 

 

در صورتی که تار و پود های این قسمت سائیده شد و یا از بین رفت باید بدون فوت وقت آنهارا جدا کرده و با نخ های محکم بخیه های معمولی و یا زیگزاگ مانند به قسمت فرسوده زد تا به این طریق از متلاشی شدن فرش جلوگیری شود .

 

شیرازه دوزی

لبه های جانبی مانند قسمت های بالا و پایین فرش یعنی همان ریشه فرش بیشتر در معرض سائیده شدن و استهلاک قرار می گیرند . لذا هنگام بافت فرش چند تار جانبی قسمت های راست و چپ فرشینه را با استفاده از نخ های پود که از لا به لای تار ها گذرانیده شده اند به یکدیگر می تاباند و این عمل را به تدریج تا خاتمه بافت فرش ادامه می دهد . در صورتی که این لبه های جانبی با مرور زمان سائیده شدند تنها با دوخت و یا تاباندن یک رشته از کلاف نخی جداگانه ، متناسب با رنگ و نوع قالی به دور تار های جانبی عمل ترمیم و استحکام بخشیدن به لبه های فرشینه  همان ریشه فرش را انجام می دهد. به این عمل در اصطلاح شیرازه دوزی می گویند که در طول حیات فرش و ریشه فرش ممکن است چندین بار تکرار شود بی آنکه ارزش تجارتی آن کاهش یابد .

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا