رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
ساخت دار قالي هوشمند ويژه نابينايان

ساخت دار قالي هوشمند ويژه نابينايان

 

 

 

 

 

 

 

ساخت دار قالي هوشمند ويژه نابينايان

 'مرضيه سليماني' مخترع جوان کامياراني براي نخستين بار توانست دار قالي هوشمند ويژه نابينايان و کم بينايان را بسازد و اختراع خود را در سازمان ثبت اختراعات به ثبت برساند.


 
 
اين کار آموز فني حرفه اي رشته قالي بافي  گفت توجه به اينکه توانجويان نيز مانند کساني که از سلامت جسمي برخوردارند حق زندگي و استفاده از امکانات روز دنيا را دارند گفت: ايجاد تفکرهاي مثبت در جامعه مي تواند خالق انسان هاي بزرگ و مفيد براي جامعه بشري باشد.
وي که ليسانس علوم تربيتي دارد با اشاره به اينکه نتوانسته در دانشگاه در رشته اي که در راستاي استعداد و تواناي هايش باشد فعاليت کند افزود: به گفته پدر و مادرم عشق به مسائل فني و کنکاش در کشف علت و معلول اشياء اطرافم از همان دوران کودکي از ويژگي هاي باز اخلاقي در من بوده است.
وي با اشاره به اينکه در سهيم بودن پيشرفت و آباداني کشور، توانجويان نيز به اندازه افراد عادي جامعه بايد نقش داشته باشند اضافه کرد: فراهم کردن شرايط براي حضور فعال و موثر آنها در عرصه هاي مختلف توليد و اشتغال از مهمترين دغدغه هاي من است.
اين مخترع خوش فکر که توانجويان را هنرمندان بزرگ خطاب مي کرد گفت: با توجه به اينکه هنر فرش بافي يکي از غيرممکن ترين کارهايي است که يک نابينا يا کم بينا بتواند انجام بدهد او تلاش کرده است که با اختراع خود اين غيرممکن را از سر راه اين افراد بردارد.
سليماني با بيان اينکه در عرصه هاي مختلف براي افراد نابينا با رفع مشکل مربوط به ديد به راحتي مي توان از توانايي و هنر آنها نيز استفاده کرد افزود: رفع اين مشکل در اختراع او با توجه به اينکه دستگاه قالي بافي داراي چله کشي منظم است به تعداد تارهاي موجود بر روي گورد شيارهاي منظم ايجاد شده و تارها در هر شيار قرار مي گيرد.
وي اضافه کرد: به تعداد تارهاي موجود ميکروسويچ هايي در روبروي شيارها قرار مي گيرد که اين ميکروسويچ ها بر روي مدار الکتريکي نصب شده و به گورد قالي وصل مي شود و در جعبه الکتريکي مدار حافظه گذار و بلندگو قرار گرفته است.
سليماني اظهار کرد: تمام تارهاي موجود به ترتيب از چپ به راست شماره گذاري شده و در مدار حافظه گذار شماره مربوط به آن ثبت و به ترتيب با کشيدن هر کدام از تارهاي قالي به ميکروسويچ روبرو برخورد نموده و شماره آن تار از طريق بلند گو داخل جعبه پخش مي شود و بافنده بر آن اساس شروع به بافتن مي کند.
اين جوان موفق کامياراني با اشاره به اينکه براي تشخيص رنگ از قطعه صوتي استفاده کرده است گفت: نحوه کار آن اين گونه است که با فشار دادن آن بر روي کلافه نخ ، اسم رنگ را براي نابينا بازگو مي کند.
به گفته او براي نقشه خواني، فرد نابينا يا از خط بريل يا از نقشه خوان صوتي که فرد ديگري آن را اجرا کرده است استفاده مي کند.
اين مخترع جوان با بيان اينکه اختراع وي در سازمان ثبت اختراعات کشور ثبت شده است اضافه کرد: با تاييد هايي که بر اختراع وي صورت گرفته است اين اختراع قابليت تجاري سازي را نيز دارد.
وي تجاري سازي اين محصول را نيازمند حمايت نهادهاي مختلف و افراد توانمند در بخش خصوصي دانست و گفت: کساني که توانايي کمک در اين زمينه ها را دارند بايد بدانند که توانجويان نيز به اندازه سايرين حق زندگي کردن و لذت بردن از به کار گرفتن توانايي هاي خود را دارند.
وي در خصوص مراحل ساخت اين دستگاه گفت: با توجه به اينکه دانشجو بودم ساختن نمونه اوليه اين دستگاه حدود يک سال طول کشيد ولي نمونه صنعتي آن حدود چهار ماه وقت برد.
سليماني با بيان اينکه از سال 1391 و 1392 شروع به ساخت نمونه دستگاه کرده است افزود: با راهنمايي و کمک هاي يکي از استادهاي دانشگاه توانست اين ايده را عملي کند.
وي در خصوص تفاوت اين دستگاه با دارهاي قالي عادي اظهار کرد: در اين دستگاه به جاي گورد عادي از گورد شيار دار استفاده و دستگاه صوتي نيز بر روي دار قالي بايد نصب شود.
اين مخترع کامياراني با اشاره به اينکه اختراع او تغييري در نحوه ساختار اسکلتي دار قالي سنتي ايجاد نمي کند گفت: در اختراع من در روش سنتي قالي و دار قالي تغييري ايجاد نمي شود فقط روي دار قالي دستگاه نصب خواهد شد که نه در نحوه بافت قالي تغييري ايجاد و نه اينکه دارقالي مخصوصي براي دستگاه لازم است.
وي با بيان اينکه تا به حال فقط يک نمونه از اين دستگاه را درست کرده است اضافه کرد: در مورد قيمت و بازاريابي محصول چون فقط يک نمونه درست شده است فعلا در اين زمينه حرفي براي گفتن ندارم.
سليماني نهادهاي حمايت کننده اين اختراع را بسيج علمي پژوهشي و پارک علم و فناوري معرفي کرد و افزود: با توجه به اينکه چهار ايده ديگر براي عملي شدن در زمينه هاي مختلف طراحي کرده ام از مسئولان شهرستاني و استاني انتظار حمايت و پشتيباني دارم.
وي به نداشتن توان مالي خود براي اجراي ايده هايش اشاره کرد و گفت: انتظار من به عنوان يک نخبه و مخترع از مسئولان ، اعطاي وام هاي بانکي بدون بهره براي عملياتي کردن ايده ها، رفع دغدغه هاي فکري مانند داشتن مسکن، ايجاد شرايط تحصيلي در دانشگاه هاي مرتبط با توانايي هاي اين افراد و قرار دادن کارگاه ها و افراد ماهر در اختيار قشر نخبه جامعه است.
مدير موسسات پارک علم و فناوري کردستان نيز در خصوص اين اختراع گفت: اين اثر به نام دارقالي هوشمند، به شماره اختراع 87947  در سامانه ثبت اختراعات ثبت شده است.
ياور صلاحي افزود: با توجه به الکترونيکي بودن سامانه ثبت اختراعات، مخترعين مي توانند در زمان بسيار کوتاهي اظهارنامه خود را در اين سامانه ثبت و مراحل ثبت اختراع را پيگيري کنند.
کامياران در 65 کيلومتري جنوب سنندج واقع شده است
.

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا