رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
سمپاشی منازل برای از بین بردن انواع سوسک

سمپاشی منازل برای از بین بردن انواع سوسک

 

 

 

 

 

 

این حشرات دارای بدن مستوی وبه رنگ قهوه ای یا سیاه می باشند.اندازه آنها متغیر و بین ۱ تا ۴ سانتی متر میباشد.پاهای طویل و مودار دارند و ممکن است بال دار یا بدون بال باشند و اگر بال داشته باشند بال ها به طور مسطح روی بدن قرار گرفته اند.از هر تخم سوسري یا سوسک امريكايي یا سوسک درشت فاضلابی ۶ا الي ۲۸و از هر تخم سوسري یا سوسک الماني یا سوسک ریز کابینت ۳۷ الي۴۴ نمف از تخم خارج مي شوند. سوسری ها یا سوسک ها دارای بو نامطبوع بوده و فعالیت شبانه دارند و در هنگام روز در مناطق تاریک و گرم و مرطوب پنهان می شوند اين حشرات در برابر بي غذايي و كم آبي بسيار مقاوم هستند به طوري كه سوسري یا سوسک خانگي ممكن است بدون اب به مدت ۵ تا۱۰ هفته و بدون غذا براي چند ماه زنده بماند ودارای بیش از ۳هزار نوع و به قدمت ۳۵۰۰ سال پیش بر می گردند.استفاده از سموم يا اسپري هاي با كيفيت پايين ممكن است باعث مقاوم شدن سوسري یا سوسکها (الماني) شود لذا از متخصصين امر كمك بخواهيد.

انواع سوسری ها یا سوسک های خانی

– آلمانی(سوسک ریز کابینتی)
– امریکایی(سوسک درشت فاضلابی)
– استرالیایی
– نوار قهوه ای
– شرقی

بیماریهای منتقل شونده توسط سوسری ها یا سوسک ها

۱٫ آلودگی باکتریایی
۲٫ آلودگی کرمی
۳٫ آلودگی تک یاخته ای

سوسری ها یا سوسک ها به دلیل ارتباط زیاد با مدفوع، زباله و مواد آلوده از یک طرف و ارتباط با آشپزخانه ها، مواد غذایی، ظروف و محیط زندگی انسان از سوی دیگر به عنوان حشراتی کثیف و ناقل عوامل بیماریزای متعدد به انسان شناخته شده اند.

حضور این حشرات به خصوص در رستوران ها، نانوایی ها، بیمارستان ها و کارگاه های تولید مواد غذایی اهمیت بسیاری داشته و باعث انتقال و شیوع عفونت های ویروسی، باکتریایی و انگلی دستگاه گوارش و عفونت های بیمارستانی می شوند.

سوسکهای حمام اکثراً عادت به برگرداندن بخشی از مواد غذایی خورده شده و ریختن مدفوع خود در محل های مختلف دارند که این مطلب به انتقال بیماریها و عوامل بیماریزا کمک می کند.

سوسری ها عامل بیماری های مثل فلج اطفال، آمیبیاز، ژیاردیازیس، بالانتیدیازیس و باکتریهای روده ای مثل اشرشیا کولای، انواع سالمونلا، استافیلوکوکوس اورئوس، شیگلا دیسانتری و یا حتی توکسوپلاسموز را از طریق خوردن و یا تماس با مدفوع گربه و آلوده شدن به انگل ، به شکل مکانیکی به انسان منتقل می کنند.

همچنین سوسری ها یا سوسک های میزبان واسط نماتدهایی که عمدتاً انگل موش و حیوانات و ندرتاً انسان هستند، می باشند. گزش سوسری ها یا سوسک ها و ریختن ترکیبات سمی موجود در همولنف و مدفوع آنها مثل کانتریدین در سطح پوست ایجاد عوارض پوستی و حتی زخم می کند.

مدفوع و ترشحات بدبوی سوسری ها یا سوسک ها برای برخی افراد حساسیت زا بوده و در آنهای عوارض تنفسی و آلرژیک ایجاد می کند.

روشهای مبارزه با سوسک ها

مبارزه شامل روشهای غیر شیمیایی و شیمیایی است :

روشهای غیر شیمیایی شامل اقداماتی است که از ورود سوسریها به منازل و اماکن جلوگیری کرده و همچنین محیط را برای زندگی آنان نامناسب می کند. برای جلوگیری از ورود آنها باید اقدام به نصب توری برای پنجره ها و نصب نمد یا اسفنج در زیر درهای ورودی به شکلی که با کف تماس داشته باشد،نمود.

لوله های فاضلاب ،دستشویی و ظرفشویی ها حتماً باید دارای سیفون مخصوص باشند.

رعایت نظافت محیط و جمع آوری پسماندهای غذاها و خشک و تمیز نگه داشتن محیط از افزایش جمعیت سوسریها تا حد قابل ملاحظه ای جلوگیری می کند. با این حال در صورت استقرار سوسریها در محل، اقدامات فوق باعث از بین رفتن آنها نشده و می بایست مبارزه شیمیایی ( سم پاشی ) انجام داد.

برای سمپاشی سموم مختلفی پیشنهاد شده است که بدلیل مقاومت سوسکهای آلمانی حتماً باید قبل از مصرف سموم از مقاومت و حساسیت آنها اطمینان حاصل کرد.

طبق تحقیقات انجام شده، مشخص گردیده که سوسک های آلمانی نسبت به سموم کلره مقاوم هستند و از این سموم برای مبارزه نمی توان استفاده کرد.

سموم فسفره، کارباماتی و پیرتیروئیدی را می توان برای مبارزه با سوسک ها به کار برد.

گرد یا محلول و یا پودر های قابل تعلیق سمومی مثل بایتکس،مالاتیون، دیازینون، دورسبان، دی دی وی پی، بایگون، سوین و پرمترین را می باید به شکل سمپاشی ابقایی و در محل های تردد و استراحت سوسری ها یا سوسک ها مثل شکاف دیوارها، شوفاژ خانه ها، پشت کابینت ها و یخچال و وسایل دیگر موجود در آشپزخانه ها سمپاشی نمود. در محل های غیر قابل دسترس برای سمپاشی،می توان از آئروسلها استفاده کرد. تهیه و مصرف طعمه های مسموم ۱ درصد از سموم فسفره و کارباماتی به همراه گلیسرول نیز مفید است.

 

 

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا