رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
صادرات فرش ایرانی

صادرات فرش ایرانی

کشور ما به غیر از صادرات نفت محصولات دیگری هم به خارج صادر می کند که بااهمیت ترین و مشهور ترین آن ها پسته و زعفران و خاویار و «فرش» است.

این «فرش»های دستباف بعضی مواقع به اندازه ای گران قیمت هستند که دل زیرپا انداختنشان را نداریم .

آن گونه که یک عضو از اعضای انجمن «فرش» ایران بیان نموده است در سال ۹۲ بهای «فرش» نسبت به سال قبل خود یک چیزی در حدود ۲۵ الی ۴۰ درصد بالا رفته است .

صنعت «فرش» در صورت پایین آمدن قیمت دلار دچار صدمه خواهد شد .

وی همچنین اظهار داشت که با وجود آن که هزینه های تولید «فرش» بالا رفته است اما بازهم تولید کنندگان به دلیل بالارفتن قیمت دلار و به دنبال آن بالا رفتن بهای «فرش» دچار ضرر نشدند .

وی افزود: ۱۸ تا ۲۵ درصد هزینه‌های تولید «فرش»، مربوط به دستمزد بافندگان است

این کارشناس «فرش» با اشاره به کاهش قیمت دلار در آن روزها خاطرنشان کرد: اگر این نوسانات ادامه داشته باشد، ایجاد مشکل خواهد کرد چرا که قیمت «فرش» پایین می‌آید و هزینه تولید همچنان بالا می ماند.

در ابتدا تحریم‌ها ضربه‌ای بر صنعت فرش وارد کردند و با عدم ورود برخی از ملزومات تولید فرش، پرداخت نقدی یارانه و افزایش دستمزدها، تولید کنندگان دست از ادامه فعالیت کشیدند، اما با افزایش نرخ دلار جایگاه فرش ایران در جهان حفظ شده و افزایش قیمت در تولیدکنندگان رغبت دوباره ایجاد کرد؛ هرچند در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن ۱۷ درصد کاهش ارزش صادرات را شاهد بودیم.

احراری، خراسان رضوی را بستری مناسب برای تولید فرش عنوان اظهار کرد: خراسان رضوی از نظر کمی یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فرش و ۱۸ تا ۲۰ درصد تولید فرش کشور را دارا است.

این پژوهش‌گر حوزه فرش اضافه کرد: از دلایل عمده این امر، پتانسیل‌های زیاد منطقه چه از نظر مواد اولیه و چه از نظر پایین بودن سطح دستمزدها است، این مسائل بسیاری از تولید کنندگان را از مناطق دیگر ترغیب به سرمایه گذاری در این استان می‌کند.

سبک تولید فرش خراسان رضوی تجاری یعنی تراکم کم‌تر و قیمت پایین‌تر است. فرش‌های تولید شده به دو دسته تقسیم می‌شوند که برخی از سبک‌ها مانند سبک بلوچ ۱۰۰ درصد تجاری هستند و سبک‌هایی نیز صرفا جهت مصرف داخلی تولید می‌شوند که در سطح شهر مشهد به فروش می‌رسند.

این طرح به شکل فروش نقدی، اقساطی، متری و پیش فروش فرش یا ارائه سفارش تولید انجام می‌شود و کارمندان دولت و یا کسانی که ضامن آن‌ها یک کارمند دولت باشد می‌توانند در اقساط ۱۲ ماهه، ۱۸ ماهه فرش دستباف را خریداری کنند.

از آن‌سو رییس مرکز فرش کشور از سهم ۳۵ درصدی ایران در صادرات فرش دستباف جهان خبر داد.

محمد باقر آقاعلیخانی با بیان اینکه سال پیش از سال نودو دو  ۴۲۷ میلیون دلار فرش دستباف صادر شده است افزود: میزان صادرات فرش دستباف جهان یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار بوده است.

رقبای ایران در صادرات فرش کشورهایی مانند هند، چین، پاکستان و افغانستان هستند که می توان با تبلیغات فرش در بازار خارجی، اعزام هیات های بازرگانی به خارج از کشور و شناسایی بازارهای جدید به رونق صادرات فرش دستباف ایران کمک کرد.

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا