رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
طرح های شهری و ایالتی فرش

طرح های شهری و ایالتی فرش

طرح های شهری و ایالتی فرش

طرح های شهری و ایالتی فرش

طرح های شهری و ایالتی فرش – طرح های ایالتی

این طرح ها از قدیمی ترین و اصیل ترین طرح های قالی بافی ایران هستند و بیشتر بدون نقشه بوده و ذهن بافت هستند . تو تم های قبیله ای ، طبیعت ، حیوانات و اشیا مورد علاقه و استفاده ی افراد ایل و روستا نشینان در این طرح ها تجسم چشمگیری دارند .

رنگ های زنده و زیبایی ساده و دل انگیر طرح ها آنچنان است که گاه خریداران خوش سلیقه دست بافت هایی با این گونه طرح هارا بر فرش های کاملا ظریف کارگاه های شهری ترجیح می دهند . به طور کلی ، تمامی این طرح ها در سبک های هندسی و شاخه شکسته هستند .

 

 

 

 

 

 

 

این طرح هارا گاهی به نام محل هایی که فرش ها در آنجا بافته شده اند می نامند مانند مزلقان ، فردوس ، ویس و گاهی نام تیره های ایلی مانند هیبت لو ، یلمه و گاه نام افراد صاحب نفوذ محلی مانند سالارخانی ، یعقوب خانی و علی میرزایی را می گیرند .

طرح های قشقایی ، ترکمنی ، بلوچی ، افشاری ، لری ، شاهسون و سایر ایالات را به لحاظ دارا بودن ریشه های ایلی و چگونگی بافت می توان در این گروه قرار داد .

نقشه فرش های روستایی و مراکز شهری اکثرا پیچیده تر و غالبا با خطوط منحنی است و برای انتقال اجزا آن بر روی قالی به اجبار باید از الگو و یا نقشه استفاده کرد .

 

 

 

 

 

 

 

طراحان نقش قالی نقشه های مورد نظر را بر روی کاغذ های شطرنجی میلی متری ترسیم می کنند . هر خانه شطرنج معرف یک گره در روی قالی است .

ممکن است نقشه ها سیاه و سفید حاوی شماره های رنگ و یا در اصل رنگی باشند .

طراحی در قالی بافی کاریست مستقل و به عهده ی هنرمندانی است که تنها در این زمینه فعالیت دارند . این طراحان با سفارش کارگاه های قالی بافی و یا نظر شخصی طرح های قالی را تهیه می نمایند .

به جز نقش هایی که در کارگاه های طراحی خصوصی تهیه می شوند هنرمندان نقش قالی مراکز دولتی ذی ربط نیز به کار ترسیم نقشه های زیبا و ابتکاری اشتغال دارند .

آنها در این تلاش هستند که به راهی بیرون از بدعت ها و سنت های گذشته در زمینه ی طراحی دست یابند و تا حدودی نیز در این مهم موفق بوده اند به ویژه هنرمندان تهرانی که در سال های اخیر طرح های جالب و دل پسندی را به وجود آورده اند.

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا