رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
طریقه صحیح بافت تابلو فرش و قالی

طریقه صحیح بافت تابلو فرش و قالی

طریقه صحیح بافت تابلو فرش و قالی

 

بافت تابلو فرش

در هنگام بافت تابلو فرش و قالی باید به نکاتی توجه داشته باشید که بسیار اهمیت بالایی دارند .در اینجا به توصیه نکاتی کوتاه در مورد بافت فرش و تابلو فرش های نفیس می پردازیم .

وقتی که شما شروع به بافت تابلو فرش می کنید باید توجه کنید که یک پوششی مانند نوار چسب بر روی گلیم بافت اولیه فرش نصب شده باشد . این کار در شروع ، بدلیل آن است که تار های فرش بر اثر ضربه های چاقو زخمی نشوند و از بین نروند.

مورد بعدی که از اهمیت بالایی برخوردار است باید دقت کنید که هر ده رجی که از فرش شما بافته می شود در فرش هایی که رجشمار آن ها پنجاه می باشد حدود یک سانت و نیم ارتفاع داشته باشد تا طول قالی بلند و کوتاه نشود .

بافت تابلو فرش

 
 

وقتی که شما در بافت تابلو فرش و یا فرش پود کش پود کلفت را انجام می دهید برای جمع نشدن فرش خود از طرفین ، هر طرف قالی را به اندازه پنج سانتی متر از پود را نگه داشته و در آخر ببرید . یعنی شیرازه بافی که در واقع پیچیدن پود به دور چند تار طرفین فرش و برگرداندن بوده ، انجام نشود و پود از طرفین آزاد بماند.

توجه داشته باشید که به هنگام بافت تابلو فرش و قالی عرض هر چند رج یکبار پود نازک را از طرفین وارد کنید .شاید فکر کنید که اینکار مقاومت فرش را کاهش می دهد و مطمئن باشید که هیچ مشکلی پیش نمی آید .

در اوایل آغاز به کار باید توجه ویژه ای کنید که به هنگام قطع کردن گره ها ، به آرامی و با دقت این کار را انجام دهید تا چاقو به بخش های دیگر فرش صدمه وارد نکند .به طور معمول تا پانزده رج انجام این کار بسیار مناسب است.

مورد بعدی این است که در ابتدای کار تار ها را هر چند رج دوباره سفت کنید تا به خوبی کش بیایند تا جایی که دیگر نیاز به سفت کردن نداشته باشند .

توجه کنید که در بافت قالی امکان دارد اندازه گره ها بلند و کوتاه باشد برای جلوگیری از این اتفاق باید برای هر یک از گره های قالی ها 50 رج به همراه دوسانتی متر نخ در نظر گرفته شود .این نکته را به خاطر بسپارید که برای گره های رج های اولیه هیچ نیازی به عمل به این مقیاس نمی باشد و اگر مقدار اندکی هم بلند تر باشند هیچ عیبی ندارد .

اگر شما می خواهید که در هنگام اتمام کار و پرداخت آن بافت تابلو فرش نفیس و یا قالی ارزشمند شما برجسته به نظر بیاید بهترین کار این است که به همراه هر پنجاه رج به جای دو سانتی متر نخ ، از سه سانتی متر نخ استفاده کنید .البته اگر شما تازه به سمت قالی بافی گرایش پیدا کرده اید و تازه کار هستید زیاد به خودتان فشار نیارید ولی اگر تمرین زیاد انجام دهید نتیجه ی بسیار مطلوبی می گیرید و کار تمیز تر از آب در می آید و مواد اولیه به تناسب مصرف می شود .

تابلو فرش های نفیس ایران

هر بیست الی سی رج به هنگام رد کرد پود های کلفت و ضخیم اندازه پود را مقداری بلند تر بگیرید  به خاطر این که در هنگام بستن نقطه آغازین و پایانین پود به ستون های دو طرف دار قالی به مشکل نخورید و به راحتی بتوانید آن را گره بزنید.

 این نکته را در خاطر خود ثبت کنید که گرفتن پود بلندتر کمک می کند تا گوشه های کار پایین نیوفتد و دچار چروک خوردگی نشود و مقاوت کار در حین بافت تابلو فرش های نفیس و قالی های ارزشمند حفظ شود .

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا