رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
فرش نایین

فرش نایین

 

فرش نایین – بافت ظریف و شهرت جهانی

شهرت فرش نایین در سراسر دنیا بدلیل به کارگیری از بافت های بسیار ظریف است و اکثر قسمت های فرش از پشم مرغوب بافته شده است .

از طرح و نقش های مهم‌ و اصلی‌ که در این فرش بکار رفته است لچک و ترنج  مورد استفاده در فرش نائین  است که در چند پست قبل به طور کامل به آن اشاره کردیم  از تنوع بسیار بالایی برخوردار است.

از ویژگی‌های بسیار مهم و  برجسته فرش نائین زمینه رنگی روشن و مات آن است که همراه با ظرافت و دقت در بافت به نقوش متراکم و پر از پیچش سنتی، آرامشی شگفت‌انگیز می‌بخشد.

یکی از ویژگی های مهم فرش نایین این است که بر خلاف بقیه فرش ها در نقاط مختلف دارای اندازه ها و سایز های بسیار مختلفی می باشد . یکی از بنیان گذاران مهم صنعت قالی در نایین میرزا جلال خان پیرزاده بود که  از سال 1296 هجری شمسی تا سال 1307 سمت نظامت مدرسه نایین را داشت چون جدی وبسیار پر تلاش بود ملاحضه کرد که برخی از شاگردان پس از اتمام تحصیلات ابتدایی قادر به ادامه تحصیل نیستند و به لحاظ نبود بازار اشتغال کافی در منطقه و صرفا به جهت تامین معاش زندگانی خود و خانواده که در محرومیت و فقر بسر می بردند ، ناچار به ترک دیار و کاشانه خود هستند. از این رو تصمیم گرفت تا حرفه ای برای این دسته از افراد فراهم کند .

 

نایین

از این رو  در سال 1302 با هزینه خود اقدام به دائر  نمودن کلاس فنی کرد و در این رابطه از وجود دو نفر از استادان قالی بافی نایینی به نامهای میرزا حسن و میرزا جواد سجادی که از سادات نایین بودند شروع به آموزش قالی بافی کردند .

بعد از مدت کوتاهی در محل چهل دختران نایین حاج ملا قاسم صادقی نیز با جدیت خود کارگاه قالی بافی دیگری را دایر نمود و آوازه طرز کار و بافته دست آنان که یک پدیده جدید محسوب می شد در بین همه پخش گردید و عده ای دیگر را در این زمینه فعال کرد  . از آنجایی که سطح درآمد حاصله از قالی بافی نسبت به سایر هنرهای دستی از رشد قابل توجهی برخودار بود ، طولی نکشید که این هنر از رونق چشمگیری برخوردار گردید

چگونه فرش نایین راتشخیص دهیم ؟

فرش نایین دارای پرز های بسیار کوتاه است و همچنین در آن رنگ های روشن زیاد به کار رفته است که کمتر مورد استقبال خانواده ها قرار می گیرد فرش هایی که بیشتر مورد استفاده خانواده است دارای پرز های بلند می باشد.

از جمله ویژگی های  فرش نایین عبارت اند از :
طرح و نقشه های قالی نایین متفاوت است و انواع زیادی دارد که در ذیل به آن می پردازیم :

1) نقش گل مرغی

2) پیچ در پیچ اسلیمی

3)شکارگاه

4)محرابی جوشقانی

5)لچک ترنج

6)طرحهای غلط ( قابی ، قابی درختی ، قاب محتشم ) و در اندازه های مختـلف چون پشتی به ابعاد 80 * 120 سانتیمتر . ذرع و نیم به ابعاد130*200 سانتیمتر . قالیچه یا پرده ای به ابعاد 170 * 270 سانتیمتر . 300 * 200 . 300 * 400 و … .
گره در قالی و قالیچه  های نایین به شکل یک جفتی و یا دو جفتی می باشدکه در اصطلاح به آن فارس بافت می گویند
.

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا