رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
آشنایی با فرش های لهستانی

آشنایی با فرش های لهستانی

آشنایی با فرش های لهستانی

آشنایی با فرش های لهستانی | فرش های لهستانی به گروه بزرگی از قالی های زربفت که در این دوره بافته می شدند. گفته می شود . شاید یکی از دلایل انتساب این فرش ها به لهستان این است. که در نمایشگاه بین اللملی پاریس در سال ۱۸۷۸ در میان اموال یک شاهزاده لهستانی. به نام چارتوریسکی یکی از این نوع فرش ها به نمایش گذارده شده بود ولی. در حقیقت وجه تسمیه این سری فرش ها را باید در سوابق تاریخی دورتری جستجو کرد.

فرش لهستانی

در بهار سال ۱۶۰۱ میلادی مطابق با ۹۷۹ هجری شمسی « زیگموند سوم ». فرمانروای لهستان به یک بازرگان ارمنی بنام « موراتوویتس » ماموریت می دهد. تا به ایران مسافرت کرده و چند تخته فرش برای کاخ های سلطنتی لهستان. خریداری نماید. بازرگان نام برده نیز بافت فرش های مورد نظر را به بافندگان کاشان. که در آن زمان در بافت فرش های ابریشمی دارای تجربه و شهرت فراوانی بودند. سفارش می دهد . این فرش های سفارشی که تعداد آنها هشت تخته. می باشند هم اکنون در موزه رزیدنتس مونیخ نگهداری می شوند .

آشنایی با فرش های لهستانی

آشنایی با فرش های لهستانی

بطور کلی در حدود ۳۰۰ تخته از این فرش ها در زمان شاه عباس و احتمالا جانشینان. او بافته شده است. باستثنای فرش های موجود در مونیخ تعدادی نیز در قلعه روزنبرگ. در کپنهاک وجود دارند که از طرف شاه صفی به دوک فردریک هدیه شده اند.  تعدادی دیگر از همین نوع فرش نیز در قلعه نگهداری می شوند. که در ۱۰۴۱ شمسی به ملکه دانمارک هدیه شده اند. چهار تخته از این سری فرش ها نیز در مرقد حضرت علی (ع) در نجف وجود دارند.

آشنایی با فرش های لهستانی

آشنایی با فرش های لهستانی

رنگ اکثر این فرش های پرشکوه و جلال متمایل به صورتی و سبز و زرد کمرنگ می باشد. یادآوری از هنرمندانی چون بهزاد ، علیرضا عباسی ، میرک ، سلطان محمد نقاش که. خلاقیت هنری آنان در شکوفایی هنر نقش قالی ایران در این دوره انکار ناپذیر است. در پایانی فصل قالی بافی صفویه چندان بی مورد نخواهد بود.

این مقاله توسط قالیشویی الوند تهران تهیه شده و هرگونه کپی برداری از آن. مجاز نمی باشد. برای سفارش آنلاین خدمات قالیشویی الوند تهران از لینک زیر استفاده کنید.

سفارش آنلاین

سفارش آنلاین

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا