رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
فرش های لهستانی

فرش های لهستانی

 

 

طرح فرش های لهستانی

قالیچه ای ابریشمی و زربافت از گروه فرش های لهستانی کار بافندگان اصفهان و یا کاشان در دوره صفویه به اندازه 2.06 * 1.27 متر که هم اکنون در موزه کلیولند امریکا جای دارد .

فرش های لهستانی به گروه بزرگی از قالی های زربفت که در این دوره بافته می شدند گفته می شود . شاید یکی از دلایل انتساب این فرش ها به لهستان این است که در نمایشگاه بین اللملی پاریس در سال 1878 در میان اموال یک شاهزاده لهستانی به نام چارتوریسکی یکی از این نوع فرش ها به نمایش گذارده شده بود ولی در حقیقت وجه تسمیه این سری فرش ها را باید در سوابق تاریخی دورتری جستجو کرد.

در بهار سال 1601 میلادی مطابق با 979 هجری شمسی « زیگموند سوم » فرمانروای لهستان به یک بازرگان ارمنی بنام « موراتوویتس » ماموریت می دهد تا به ایران مسافرت کرده و چند تخته فرش برای کاخ های سلطنتی لهستان خریداری نماید . بازرگان نام برده نیز بافت فرش های مورد نظر را به بافندگان کاشان که در آن زمان در بافت فرش های ابریشمی دارای تجربه و شهرت فراوانی بودند سفارش می دهد . این فرش های سفارشی که تعداد آنها هشت تخته می باشند هم اکنون در موزه رزیدنتس مونیخ نگهداری می شوند .

بطور کلی در حدود 300 تخته از این فرش ها در زمان شاه عباس و احتمالا جانشینان او بافته شده است . باستثنای فرش های موجود در مونیخ تعدادی نیز در قلعه روزنبرگ در کپنهاک وجود دارند که از طرف شاه صفی به دوک فردریک هدیه شده اند . تعدادی دیگر از همین نوع فرش نیز در قلعه نگهداری می شوند که در 1041 شمسی به ملکه دانمارک هدیه شده اند . چهار تخته از این سری فرش ها نیز در مرقد حضرت علی (ع) در نجف وجود دارند.

رنگ اکثر این فرش های پرشکوه و جلال متمایل به صورتی و سبز و زرد کمرنگ می باشد . یادآوری از هنرمندانی چون بهزاد ، علیرضا عباسی ، میرک ، سلطان محمد نقاش که خلاقیت هنری آنان در شکوفایی هنر نقش قالی ایران در این دوره انکار ناپذیر است در پایانی فصل قالی بافی صفویه چندان بی مورد نخواهد بود.

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا