رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
فرش و قالی

فرش و قالی

از فرش تا قالي؛ تفاوت ميان بافته هاي ايران زمين

فرش کلمه اي عربي است که مي تواند براي هر گستردني استفاده شده و به معناي بساط افکنده است. لذا براي تفکيک نوع آن هميشه بعد از فرش پسوندي بر آن اضافه خواهد شد تا ويژگي و کاربري آن آشکار شود.
به غير از قالي تعداد دست بافته هاي اين حرفه بيش از ۵۰ نوع است که اکثريت آن کاربري فرش را داشته و بقيه براي زندگي داراي کاربرد خاص و حائز اهميت است. تفاوت از اينجا آشکار مي شود که به هر گستردني قالي نمي گويند، ولي به هر گستردني فرش مي گويند. مانند گليم، جاجيم، ورني، پلاس، زيلو، گبه، خرک، پشتي، کلگي، کناره، ذرع و نيم، قاليچه و… .

  اين در حالي است که فقط يکي از تمام اين بافته ها قالي يا همان فرش دستباف خودمان است که بايد داراي مشخصاتي چون تار و پود و پرزدار باشد و پرزها دورتادور تارهاي فرش گره خورده باشند. اما تعاريف مهم ترين بافته هاي کشورمان به صورت زير است:

بهترین قالیشویی تهران

قالیشویی الوند

 جاجيم

جاجيم فرشي است ضخيم شبيه گليم که راه راه و رنگين بافته مي شود و به عنوان زيرانداز مورد استفاده قرار مي گيرد. آن را از نخ هاي رنگين پنبه اي يا پشمي و بعضا از کرک مي بافند. بهترين جاجيم در بين ايلات و عشاير بويژه ايلات ترکمن و نيز آذربايجان و کردستان بافته مي شود. انواع اين نوع زيرانداز عبارتند از: جاجيم پشمي يا پشم در پشم، جاجيم پشم و پنبه که تار آن از نخ پنبه و پود آن از نخ پشم است، جاجيم ابريشم و پنبه که تار آن از نخ پنبه و پود آن از نخ ابريشم است و جاجيم ابريشمي يا ابريشم در ابريشم که بسيار کمياب و تزئيني است.

گبه

اين بافته نيز نوعي قالي است؛ يعني به غير از تاروپود، پرز هم دارد اما فرش فروشان موقع تقسيم بندي انواع قالي، گبه را به عنوان قالي حساب نمي کنند و آن را يکي از انواع فرش ها معرفي مي کنند؛ شايد چون ضخامت پرز و طول گره آن نسبت به پرز انواع قالي، بسيار کلفت تر و بلندتر است.
گبه دست بافتي مخصوص عشاير بوده و البته امروز به شکل سفارشي در کارگاه هاي قالي بافي شهري هم توليد مي شود. گبه نقشه ندارد و طرح هايش ذهني است؛ يعني بافنده، براساس ذهن خود يا منظره اي که مي بيند، نقش حيوان، آدم و درخت يا حتي اشکال هندسي را مي بافد. اندازه گبه معمولااز يک و نيم تا چهار و نيم متر است و بزرگ تر از اين متراژ را تقريبا نمي توانيد در بازار پيدا کنيد

پلاس

اين نوع فرش که در قديم بيشتر در زندگي روستاييان کاربرد داشته، امروزه ديگر کمتر کاربرد دارد و کمتر بافته مي شود. پلاس فرشي است که در آن تار و پود، هر دو پنبه اي هستند. پيش از اين، نوعي پلاس در بيشتر روستاهاي ايران بافته مي شد که تار آن از نخ پنبه اي بود و پود آن از رشته هاي باريک شده لباس هاي کهنه روستاييان.

نمد و حصير

اين دو زيرانداز را هم جزو فرش محسوب مي کنند. البته امروز به غير از محل توليد، در مناطق ديگر کمتر کاربرد زيرانداز را دارد. حصير در مناطقي که در آن درخت نخل يا ني مي رويد، بافته مي شود و با آن چيزهاي مختلفي از فرش و سفره گرفته تا کيف و ظرف مي بافند و نمد هم نوعي از فرش محسوب مي شود که از فرورفتن و به هم چسبيدن پشم شتر به وسيله مالش دادن و فشار آنها به هم شکل مي گيرد، اما در اين نوع فرش خبري از گره و تار و پود نيست بلکه هرچه هست در هم تنيده شدن است.

گليم

گليم که شايد براي همه ما نامي آشناست به زيرانداز و بافتني بدون پرز مي گويند. در بافت اين نوع فرش، پودها از ميان تارها رد مي شود. گليم انواع مختلفي دارد که هر نوعش زيبايي مخصوص به خود را دارد. بعضي از انواع گليم پر زحمت بافته مي شود، در نتيجه گران تر است و بعضي ساده تر بافته مي شود و ارزان تر هم در بازار عرضه مي شود.

 

 

انتخاب بهترین قالیشویی در تهران

خدمات قالیشویی الوند

برای مشاوره رایگان و سفارش با ما تماس بگیرید

 

 

پیوند

بهترین قالیشویی تهران – نزدیک ترین قالیشویی تهران – قالیشویی ارزان

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا