رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
قالی بافی در همدان

قالی بافی در همدان

 

 

 

 

 

فن فرش بافي همدان پيشينه ي ديريني دارد که با توجه به آثار باقي مانده به اين مسئله پي مي بريم که از گذشته هاي بسيار دور قالي بافي در ايران به ويژه در همدان مرسوم بوده است .
 

قالي اصيل و قديمي اين منطقه در قلمرو فرش ايراني به دليل ويژگي هايي از جمله نوع مواد اوليه ، فن فرش بافي همدان ، شيوه نقش پردازي و ابعاد با سبک روستايي باف شناخته شده است . تعداد روستاهاي داراي بافندگي و گوناگون نمونه ها در اين استان به اندازه اي است که مي توان اين منطقه را داراي بيشترين مراکز بافت روستايي در ايران و حتي جهان به شمار آورد .

 

البته بافته هاي عشايري کردي و افشاري نيز در بعضي از نواحي اين استان مرسوم بوده است .

ويژگي هاي عمومي قالي روستايي همدان ، داشتن گره متقارن ، ضخامت و سنگني ، پرز بلند ، رجشمار 15 تا 25 و بافت تخت و گاه نيم لول با يک پود است .

برخي ويژگي هاي سبک روستايي از جمله رجشمار ، ابعاد و شيوه بافت ، در توليد نمونه هاي شهري باف نيز که گرايش بعضي از مراکز بافندگي استان در قرن معاصر است ، ديده مي شود .

توليدات سنتي قالي بافي منطقه همدان ، بيشتر در اندازه قاليچه است .

استفاده از رنگ زا هاي طبيعي براي رنگ رزي در همدان همچنان رايج است ، ضمن اينکه در مواردي از رنگ هاي با ثبات بيشتر شيميايي نيز استفاده مي کنند .

رنگ قهوه اي متمايز به شتري براي زمينه فرش در همدان کاربرد دارد . رنگ هاي ديگري از جمله قرمز دوغي ، چهره اي لاکي قرمزدانه ، لاکي گل خاري ، لاکي روناسي ، آبي ، سبز ، زرد طلايي ، نارنجي ، سورمه اي ، آبي سير ، آبي روشن ، کرم و فيروزه اي نيز در فرش ناحيه همدان مورد استفاده قرار مي گيرد .

بهترین قالیشویی نزدیک شما قالیشویی الوند

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا