رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
مواد اولیه در قالی بیرجند

مواد اولیه در قالی بیرجند

در قالی بیرجند چه مواد اولیه ای به کار رفته است ؟؟

 
قالی بیرجند

کیفیت عالی پشم در برخی از باقی مانده های قالی بیرجند ، نمودار آن است که درقالی بیرجند از پشم های مرغوبی استفاده شده که به گفته غالب دست اند کاران با سابقه فرش از پشم های ایرانی و عمدتا محلی بوده است .

با توجه به این که حیطه خراسان به خصوص در بخش های نظیر تربت حیدریه ، سبزوار ، کاشمر نه تنها خود ، محل تولید انواعی از بهترین پشم های ایرانی می باشد ، بلکه به دلیل گذر و اسکان عشایر بلوچی انواعی از پشم های بسیار مرغوب بلوچی نیز در محل دیده می شود که به احتمال زیاد پشم مورد مصرف در فرش بیرجند و همچنین غالب فرش های مناطق دیگر خراسان از این تولیدات بوده است .

 

 

قالی بیرجند

 

 

 

 

 

مشخصات این نوع پشم ، زبری مناسب با قابلیت انعطاف و ارتجاع و جعد مناسب ، استحکام ، طول متوسط و قابلیت رنگ پذیری است .

قطر الیاف در حدودی بین بیست تا سی میکرون و حتی بالاتر متغیر است که برای مصرف در فرش دست بافت چندان مشکلی ایجاد نمی کند . برای نمونه می توان به مشخصات الیاف تربت حیدریه و بلوچی اشاره کرد :

این پشم از طریق دستریس و یا به صورت صنعتی در سیستم ریسندگی پشمی که تولید کننده ی نخ هایی برای پتو و فرش و موکت است ، ریسیده می شود و رنگرزی آن به خصوص در سیستم سنتی آسان است .

 

تفاوت این پشم با پشم خارجی از نوع مرینوس که دارای الیاف بلند و ظرافت دیر سی میکرون بوده و متناسب با سیتم های ریسندگی فاستونی می باشد ، به خوبی آشکار است .

خصوصیات پشم های ایرانی حتی در مقایسه با خصوصیات پشم های پاکستان و کره و هند که عمدتا متعلق به نواحی گرم و مرطوب می باشد ، متفاوت است .

از سوی دیگر ویژگی های پشم نو و سالم ایرانی با ویژگی های پشم های دباغی که عموما دارای الیاف کم قدرت بوده و فاقد قابلیت ارتجاع می باشد نیز متفاوت است و با اطمینان می توان گفت که طول عمر و کیفیت پشم به کار رفته در فرش های دست بافت قدیمی و قالی بیرجند به خوبی نمودار آن است که در این فرش ها از پشم ایرانی سالم و نو استفاده شده است . بنابر این پشم های مرغوب به کار رفته در فرش های قدیمی نمونه آشکاری از درستی نظریه ای است که همواره بهترین پشم برای فرش های سنتی ایرانی است که در خراسان از نژاد های مرغوب گوسفندان بلوچی به دست می آید .

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا