رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
نگهداری از فرش ابریشم

نگهداری از فرش ابریشم

نگهداری از فرش ابریشم 

یک فرش ابریشم قابلیت آن را دارد که  قرن ها باقی بماند و کیفیت و جلوه و شکوه اولیه  خود را حفظ کند، در حالیکه به شیوه درست از آن حفاظت شود. به همین دلیل موارد مهمی را در نظر گرفته ایم که رعایت  این اصول تاثیر بسیاری در مدت عمر فرش شما خواهد داشت.

رطوبت:

آب بهترین دوست و بدترین دشمن فرش  است. آب بهترین وسیله برای تمیز کردن فرش و لکه برداری جزیی فرش های پشمی با رنگ ثابت است. اما ول کردن فرش به صورت مرطوب برای هر فرشی خطرناک است. حتی فرش هایی با رنگ ثابت بالا در صورت مرطوب ماندن ممکن است رنگ پس بدهند. اما این به معنای ترس از استفاده از فرش دستباف در محیط های در معرض آب مثل سرویس بهداشتی یا آشپزخانه نیست هیچ جای نگرانی نیست ! فقط اگر فرش خیس شد، سریع آن را خشک کنید. میتوان آن را در هوای آزاد پهن کرده تا خشک شود یا اگر هوا سرد بود، میتوان از سشوار استفاده کرد. اگر فرش خیلی خیس شده است، بهترین گزینه این  است  که در هنگام خشک کردن قسمت مرطوب را در خلاف جهت خواب فرش شانه کرد.

حشرات موذی:

به منظور نگهداری از فرش باید بدانید که اصولی ترین روش  جهت مبارزه  با حشرات موذی، رفت و آمد مکرر، نور و هوا گیری مرتب  فرش ابریشم میباشد. فرش های مورد استفاده کمتر در مجاورت حشرات قرار میگیرند ولی اگر فرش  ابریشم در انبار است، لازم است تا هر از گاهی مورد بازدید قرار گیرد.

آسیب:

اگر فرش ابریشم  صدمه دید مثل سوختن یا پاره شدن، هرچه سریعتر برای رفع آسیب دیدگی به یک کارشناس(قالیشویی الوند) با تجربه مراجعه کنید! چرا که ممکن است این آسیب به مرور زمان بدتر شود. هر قسمتی از فرش که ساییده شده یا آسیب دیده باشد و حتی سوراخ های بزرگ ایجاد شده در فرش قابل ترمیم هستند و پس از ترمیم، فرش به زیبایی و کیفیت اولیه ی خود باز میگردد.

چرخش:

بطور مرتب فرش ابریشم را بچرخانید تا 2 طرف فرش بطور مساوی در معرض نور خورشید و سایش قرار بگیرند. در روزهای آفتابی شدید از پرده یا کرکره استفاده کنید تا از اثرات تابش مستقیم نور خورشید بر فرش ابریشم کم شود.

آویزان کردن :

از میخ یا بست های آهنی در قسمت بالای فرش برای آویزان کردن به مدت طولانی استفاده نکنید. از ثابت کننده های پوستر یا گیره ها و پشت بند های مناسب استفاده کنید تا وزن فرش ابریشم به طور مساوی به 2 طرف تقسیم شود. بهترین راه این است که یک تکه پارچه محکم را به پشت فرش بدوزید و سپس یک میله ی فلزی را از پارچه رد کرده و در نهایت میله را به دیوار آویزان کنید. این روش باعث زیبا جلوه بیشتر فرش ابریشم بر روی دیوار و همچنین تقسیم وزن فرش بطور مساوی میشود.

انبار کردن:

جهت نگهداری از فرش ابریشم اگر قصد انبار کردن یک فرش ابریشم را به مدت طولانی دارید، از یک تکه پارچه یا ملافه برای بسته بندی استفاده کنید و از کیسه های پلاستیکی محفوظ از هوا استفاده نکنید. فرش های ابریشم احتیاج به هوای آزاد دارند و اکثر اوقات در کیسه های پلاستیکی میپوسند یا کپک میزنند.همچنین میتوانید از یک صندوق با تعدادی قرص نفتالین یا تنباکو ( هر چند ماه یکبار عوض شوند ) استفاده کنید. در بهترین روش، فرش های بزرگ بهتر است دور یک ستون یا دیرک پیچیده شوند و قسمت های انتهایی فرش که بیرون میزند بر روی یک سه پایه یا قطعه ای قرار داده شود. توصیه میشود فرش ها را برای نگه داری به مدت طولانی، بصورت باز و صاف بر روی یکدیگر بخوابانید. فرش های ابریشم را در مکان های مرطوب، گرم، خیس یا دارای هوای خفه انبار نکنید. این کار سبب می شود کپک زدن فرش، ایجاد بوی بد، بی رنگ کردن فرش و افت فرش میشود. به هیچ عنوان فرش را در حالت خیس رها نکرده و آنرا خشک کنید. برطرف نکردن کامل رطوبت منجر به کپک زدن فرش میشود. فرش ابریشم را در کمد گرم انبار نکنید. چرا که به دوام و استحکام فرش آسیب میزند و پایه و اساس فرش  خشک و شکننده میشود.

نگهداری از فرش ابریشم

 

 

 

 

 کُرکِ لِه شده ( مخصوص فرش های کرک دار : )

اگر بر روی فرش مبل قرار دارد بطور مداوم آن را جابجا کنید تا فقط بر قسمت خاصی از فرش نباشد و باعث فشرده شدن کرک آن نشود. اگر مبل سنگین دارید که پایه های آن بر روی فرش جا انداخته است، با مسواک بر روی قسمت موردنظر بکشید، با آب به مقدار جزیی نمدار کنید و دوباره به آرامی روی آن مسواک بکشید.

شست و شو/ تمیز کردن فرش های دستباف ( مخصوص فرش های پشمی: )

زیبایی و دوام فرش های دستباف بستگی زیادی به تمیزی و توجه دارد. فرش های دستباف بسته به مورد استفاده و حجم رفت و آمدی که بر روی آنها انجام میشود، بطور متوسط بین 3 تا 5 سال یک بار باید شسته شوند. بهترین روش این است که هروقت فرش کثیف به نظر رسید، شسته شود.

نگهداری از فرش

 

 

 

 

 

 

 تذکر:

جهت نگهداری از فرش ابریشم به هیچ عنوان فرش ابریشم را با مواد شیمیایی یا بوسیله ی بخار نشویید زیرا موجب  شکنندگی مصالح فرش و افت کیفیت فرش میشود. فرش دستباف را در ماشین لباسشویی نشویید. فرش ابریشم را با زور و فشار جابجا نکنید و نفشارید. فرش ابریشم را در آب فرو نبرید، مگر در صورت اضطرار. تمیز کردن سطحی در اکثر مواقع کافیست. بهترین راه برای شست وشوی فرش دستباف استفاده از آب سرد و کمی مایع پاک کننده ی ملایم است که این کار باید توسط یک قالیشوی حرفه ای انجام شود، نه در خانه.

جاروبرقی:

به هیچ وجه ریشه های فرش ابریشم را جاروبرقی نکشید. کشیده شدن دنباله ریشه ها در ساکشن جاروبرقی منجر به پاره و شکسته شدن ریشه ها میشود. برس جاروبرقی را روی فرش دستباف نکشید. یا برس را دربیاورید یا از ضمیمه ها استفاده کنید. جارو برقی کشیدن و تمیز کردن فرش ابریشم در مواقع اضطرار مفید است.

لکه برداری:

روش ذیل برای لکه برداری روشی عمومی است و ممکن است در مورد همه ی قالی ها به دلیل اختلاف در نوع رنگ و مصالح جواب ندهد. مواد ریختنی. اگر چیزی روی فرش ریخت سریعا به سراغ آن بروید. اکثر مواد ریختنی بدون برجای گذاشتن لکه از بین میروند اگر که سریعا پاک شوند. اول تا جایی که میشود مایع ریخته شده را با تکه ای پارچه یا حوله ی کاغذی بردارید. سپس مایع را با آب رقیق کرده و قسمت مرطوب را تا انجا که نم کاملا از بین رود، لکه برداری کنید. اگر باز هم قسمتی از مایع بر روی فرش  ابریشم باقی ماند، این فرآیند را تکرار کنید. بعد از لکه برداری قسمت مرطوب را خشک کنید. بهتر است چیزی زیر فرش قرار دهید تا هوا

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا