رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
وسایل مورد نیاز فرش بافی

وسایل مورد نیاز فرش بافی

وسایل مورد نیاز فرش بافی

این که برای بافت فرش چه لوازمی نیاز داریم بسیار اهمیت دارد. دار قالی، دفه، شانه، کاردک، قیچی، چله، کوجی، سک و سیخ پود کشی از لوازم مورد نیاز بافت قالی است. فرش معمولا روی چارچوبی به نام دار قالی بافته می شود و اندازه این دار قالی بستگی به متراژ فرش دارد و به همان نسبت بزرگ و کوچک است. معمولا دارهای فرش در دو نوع افقی و عمودی وجود دارند، بافت فرش به طور معمول در دارهای عمودی انجام می شود. در ادامه مراحل بافت یک فرش خوب را بررسی می کنیم.

  • انتخاب دار قالی بدون شکستگی و عیب و ایراد

به طور کلی دارهای قالی باید زاویه نود درجه داشته باشند درغیر این صورت بافت فرش کج پیش می رود و به درستی انجام نخواهد شد. باید اضافه کرد دارهای عمودی فضای زیادی از اتاق مد نظر گرفته شده برای قالی بافی را اشغال نمی کنند و در گوشه ای از آن هم می توانند قرار بگیرند، اما دارهای افقی فضای زیادی اشغال می کنند و نیاز است تا محوطه ی بزرگ تری را برای اینگونه دارها فراهم آورید.

  • داشتن یک عدد دفه یا به عبارتی دفتین

دفه یکی از وسایلی است که برای قالیبافی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و وظیفه این ابزار فلزی سر شانه ای، کوبیدن گره های فرش است.

  • اِرش یا چله

چله نخ های عمودی است که بر روی دار قالی نصب می شود، برخی افراد تنها به شغل چله کشی مشغول هستند و از این راه نان درمی آورند. پس باید برای شروع بافت قالی ابتدا چله را روی دار قالی نصب کنید. چله تارهای تشکیل دهنده قالی یا فرش است که هر نخ پود از زیر آن به صورت یکی در میان عبور می کند تا نقش فرش را تکمیل کند

  • پود

پود نخ های افقی است که به صورت یکی در میان از زیر و روی تار قالی به صورت رگ یا همان رج قالیبافی رد می شود. به مفهومی ساده تر پود رشته‌ای است که در بافته‌های فرش استفاده می‌شود، و تار در درازای آنها قرار دارد.

  • قیچی

قیچی یکی از نیازهای مهم در قالیبافی است. با ید گفت قیچی قالیبافی با قیچی های دیگر از نظر شکل و شمایل کمی متفاوت است به نحوه ی که دسته ی این قیچی ها با محل برش آن فاصله دارد. دلیل وجود این فاصله راحتی در بریدن پرزهای احتمالی و اضافی فرش است.

  • کوجی

کوجی به میله ی پایه دار قالی گفته می شود و تا زمان به اتمام رسیدن فرش روی دار قالی ثابت خواهد ماند. در واقع بعد از بریدن چله که به منظور درآوردن فرش است آن را هم از کنار دار بر می دارند. ازنظر قطربین چهار تا شش میلی متر است و دلیل استفاده از این وسیله هم محکم کردن تارهای قالی و همچنین انسجام بخشیدن به فرش است.

  • کاردک

از کاردک یا به عبارتی کثر برای بریدن سر خامه های اضافی فرش بعد از گره زدن استفاده می شود .

 

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا