رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
چرا يک قالي گران‌تر است، يک قالي ارزان‌تر

چرا يک قالي گران‌تر است، يک قالي ارزان‌تر

 

 

کارشناسان قالي معتقدند ارزش هنري يک قالي يا قاليچه به نقشه ، ميزان استفاده از رنگ‌هاي طبيعي و هماهنگي قرارگرفتن اين رنگ‌ها در کنار هم بستگي دارد، اما قيمت يک قالي يا قاليچه بيشتر به نقشه و رنگ ، جنس نخ ، تار و پود و پرز آن و ريزبافي و درشت‌بافي آن ربط دارد.

 

 

انواع قالي را براساس جنس به چند دسته تقسيم مي‌کنند:

 قالي تمام پشم: فرشي که تار، پود و پرز آن از پشم باشد. اين نوع قالي‌ها به  دليل جنس پرزها درشت بافت هستند. قالي خرسک که  از کلفت‌ترين پشم‌ها بافته مي‌شود جزء اين دسته است. قالي تمام پشم مزيت‌هايي همچون بادوام و مقاوم‌بودن ، قدرت برگشت‌پذيري پرزها پس از پاخوردن ، قدرت بالاي جذب رطوبت و… را داراست. اين نوع قالي سنگين و ارزان‌قيمت است و کمتر مي‌توان نوع هنري آن را پيدا کرد.

قالي چله پشم: نوعي قالي که چله آن از پشم است ولي پرزهايش تنها از پشم نيست.

 قالي تمام ابريشم: فرشي که تار و پود و پرز آن همگي از ابريشم است. اين نوع قالي معمولا بسيار ريزبافت است و ارزش هنري زياد و البته قيمت زيادي دارد. چنين قالي يا قاليچه‌اي برخلاف ظاهر نرم و نازک و ظريفش، در مقابل لکه‌ها بسيار مقاوم است؛ يعني اگر آب، چاي، نوشابه يا هر نوع مايع ديگري را رويش ريختيد، لازم نيست ضربان قلبتان را اندازه بگيريد؛ کافي است آن را با يک دستمال مرطوب و کمي شامپو فرش بشوييد؛ عين اولش خواهد شد.

قالي کف ابريشم: فرشي که چله آن پشم است ولي تمام زمينه آن از ابريشم بافته شده است.

قالي گل ابريشم: چله اين قالي‌ از پشم است ولي گل‌ها و احيانا برگ‌هاي موجود در نقشه از نخ ابريشم و بقيه پرزها از پشم بافته مي‌شود. اين نوع قالي‌ها ممکن است قيمت کمتري نسبت به قالي تمام ابريشم داشته باشند اما ارزش هنري زيادي دارند.

 قالي عيب‌دار نخر

عيب و ايراد قالي را بهتر است موقع خريد تشخيص دهيد، چون به احتمال زياد پس از پرداخت پول آن و آوردنش به خانه، ديگر تعويض يا پس گرفته نمي‌شود. اما عيب و ايرادهاي يک قالي چه چيزهايي مي‌تواند باشد؟

دورگه ‌بودن زمينه:خوب خوب نگاه کنيد. گاهي رنگ قسمت بالاي زمينه قالي از رنگ قسمت پاييني آن کم‌رنگ‌تر يا پررنگ‌تر است. چشم دقيق و ريزبيني داشته باشيد و در نور، خوب قالي را نگاه کنيد؛ اگر رنگ باشد قيمت آن گاهي تا نصف کاهش پيدا مي‌کند!

اندازه قالي: اگر اندازه فاصله لبه حاشيه بالايي قالي تا وسط ترنج، بيشتر يا کمتر از  سانتي‌متر با اندازه فاصله آنجا تا لبه حاشيه پائيني تفاوت داشته باشد، از قيمت قالي بسيار کم مي‌شود؛ پس توي جيبتان خط‌کش داشته باشيد.

کم‌بافي: حتما موقع خريد قالي به پشت آن نگاه کنيد؛ اگر گره‌ها منظم، پشت‌سر هم و يک‌اندازه بود که هيچ، ولي اگر اندازه گره‌ها متفاوت، نامنظم و گاهي با فاصله بود يعني بافنده يا شلخته بوده يا خداي نکرده متقلب! مثلا در يک فرش رج که بايد در هر سانتي‌متر گره داشته باشد، گره‌ها کمتر است، يا گره‌ها خوب شانه نخورده و پرزها کشيده نشده است؛ به‌هرحال يک جاي کار مي‌لنگد.

شکستگي گل قالي: اين مورد خيلي تخصصي است زيرا گل‌هاي قالي اعم از شاه‌عباسي، آويزان، ستاره‌اي و… اندازه استانداردي دارند که تنها بافنده‌ها، کارشناسان و فروشندگان قالي از آن اطلاع دارند. اگر در بافت اين گل‌ها شکل و اندازه استاندارد رعايت نشود، از ارزش قالي کم مي‌شود. اين ديگر کار شما نيست؛ از يک خبره کمک بگيريد يا از روي گل‌هاي قرينه، اندازه‌هاي ناموزون را حدس بزنيد.

هزار نکته باريک‌تر از مو راستي چرا فرش نائين از فرش همدان گران‌تر است؟ چرا فرش تبريز را بيشتر از فرش اراک مي‌پسندند؟ فرق قالي با قالي چيست که گاهي صدها هزار تومان تفاوت قيمت دارند؟ چرا بعضي قالي‌ها مثل مخمل ظريف‌اند، سال‌هاي سال زير پا لگد مي‌خورند و آخرش تاجران فرش به چند برابر قيمت اوليه روي دست مي‌برندش؟

گره ترکي:ظرافت فرش جز نوع پرز که چه جور پشمي باشد و چند درصد ابريشم، به نوع گره آن نيز بستگي دارد. بافت دو گره يا گره ترکي که از ابتدا مخصوص بافندگان تبريزي بوده و امروز در مناطق ديگر نيز رايج است، روشي است که در آن هر دو سر پرز از لاي تار رد مي‌شود و گره مي‌خورد. اين روش وقت زيادي مي‌خواهد و مخصوص قالي‌هاي ريزبافت و نقشه‌هاي ظريف با رنگ‌هاي متنوع و خطوط نازک است. در اين روش، امکان بي‌گره بافي يا جفت‌بافي (که نوعي شلختگي در بافت يا تقلب است) وجود ندارد.

به همين دليل، اين قالي‌ها جز ظرافت بي‌اندازه، بسيار محکمند و به اين سادگي‌ها نخ‌نما نمي‌شوند. از طرفي اين گره آن‌قدر محکم است که مي‌شود پرزهاي فرش را چنان قيچي زد که به کوتاهي مخمل شوند و با پا خوردن بيشتر، نقش‌ها و ظرافت گره‌ها بيشتر نمايان ‌شود. به همين دليل مشهور است که فرش کرمان هر چه پا بخورد مرغوب‌تر است و هيچ اتفاقي هم براي فرش نمي‌افتد. فرش‌هاي قم، تبريز، اصفهان و کرمان ترکي بافند؛ يعني هم ظريف‌اند، هم بسيار زيبا و محکم و البته گران.  

گره فارسي:فرش‌هاي پشمي درشت‌بافت که اغلب سنگين هستند و نقش‌هاي درشتي هم دارند، فارسي‌بافند. در گره فارسي يا يک گره فقط يک طرف پرز گره مي‌خورد و طرف ديگر آن آزاد است. در اين روش، چله شل‌تر است و براي سفت‌کردن آن، شانه‌هاي سنگين را محکم‌تر روي پرزها مي‌کوبند تا پرزهاي پشمي در هم فرو بروند و چله محکم شود. همين درهم رفتگي پشم‌ها، امکان بي‌گره‌بافي يا جفت‌‌بافي را بيشتر مي‌کند.

بافنده‌هاي فرش‌هاي فارسي‌باف به خاطر درشتي پرزهاي پشم، نمي‌توانند نقشه‌هاي ظريف و مينياتوري ببافند. از طرفي، گره فارسي با پا خوردن در طول سال‌ها (که البته اصلا کم نيست) کم‌کم پرزها شل شده و نخ‌نما مي‌شوند. به خاطر همه اين دلايل، اين نوع فرش ارزان‌تر است. قالي‌هاي فارسي‌بافِ بختياري، مشهد، اراک، همدان و… مشهورترند. اما به هر حال، اين قالي‌ها و رنگ‌هاي زنده و گرم‌شان، انرژي خاصي به محيط زندگي مي‌دهند و قطعا چشم‌نوازتر از هر بافته مصنوعي ديگر هستند.

قالیشویی الوند بهترین انتخاب برای شستشوی فرش های شما

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا