رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
پشم در صنعت قالیبافی

پشم در صنعت قالیبافی

 

 

 

 

 

در فلات پهناور ايران علي رغم خشکي نسبي آب و هواي آن ، مراتع سرسبزي براي پرورش دام وجود دارد که زمينه مناسبي را براي صنعت فرش بافي و توليد قاليچه به توجه به حل نياز پشم در صنعت قالي فراهم کرده است . در دامنه هاي کوه هاي البرز و رشته کوه زاگرس به ويژه در نواحي سنندج و کرمانشاه و نواحي شمال خراسان و بلوچستان و نقاط مرکزي ايران گوسفنداني پرورش مي يابند که پشم هاي مرغوب آن در تهيه ي فرش هاي با دوام و مناسب به کار مي روند .

نژاد هاي معروف گوسفندان ايران عبارت اند از : قره گل ، ماکويي ، سنجابي ، کردي ، افشاري ، بلوچي ، قزل ، کلکوهي ، مغاني ، بختياري ، نائيني و سنگسري .

بيشتر نژاد هاي گوسفندان ايران از نوع گوسفندان با پشم ضخيم مي باشند و متجاوز از 65 تا 70 درصد پشم آنها از نوع هتروتيپ است . بر اثر اين کيفيت تار پشم زبرتر ، ضخيم تر و مستحکم تر بوده و براي استفاده پشم در صنعت قالي کاملا مناسب است . قطر تار پشم نژاد هاي گوسفندان ايران بين 35 تا 50 هزارم ميلي متر و طول آنها حتي تا 38 سانتي متر نيز مي رسد .

گوسفنداني که در کوهستان و هواي معتدل پرورش مي يابند نسبت به گوسفندان نقاط پست و مرطوب پشم هاي مرغوب تري توليد مي کنند . پشم هاي که در فصل بهار چيده شده باشند کيفيت بهتري نسبت به پشم هاي پاييزه دارند که براي استفاده از پشم در صنعت قالي مناسبتر اند

پشم هاي سفيد رنگ خاصيت رنگ پذيري بهتري نسبت به ساير پشم هاي دارند لذا بيشتر مطلوب رنگرزان هستند . ناگفته نماند رنگ پشم گوسفندان نژاد سفيد کاملا سفيد روشن نيست بلکه در حقيقت نخودي و يا زرد روشن است . تنها پشم بخي از نژاد ها مانند گوسفندان سيستاني به طور کامل سفيد و براق است که بعد از رنگرزي جلوه و زيبايي خاصي پيدا مي کنند.

پشم

پشم در صنعت قالي و قاليچه بايد داراي خصوصيات ويژه اي باشد  . قطر پشم هاي مناسب براي قالي بافي در حدود 30 تا 40 ميکرون است . از پشم معمولا پرز و يا گوشت فرش بافته مي شود ولي بافندگان ايلياتي مانند قشقايي ها ، بلوچي ها تار و پودفرش هاي خود را نيز از پشم انتخاب ميکنند . به ندرت در گذشته نيز برشي از فرش هاي همداني و بلوچي با پشم شتر بافته مي شد . تقريبا در تمام مراکز بافندگي ايران شيرازه هاي فرش را از جنس پشم انتخاب مي کنند ( به استثناي فرش هاي ابريشمي ) .

در فرش هاي لري و بلوچي گاهي نيز از موي بز براي اين منظور استفاده مي کنند .

در موارد معدودي در گذشته برخي از سودا گران و قالي بافان متقلب از الياف سلولزي يا پشم نما مانند ( کوپر آمونيوم ويسکوز ) و يا پشم مردار در بافت فرش استفاده مي کردند اين امر و استفاده از رنگ هاي جوهري نامرغوب باعث شد تا مدتي به شهرت فرش هاي ايران لطمه وارد شود .

پشمي که از گوسفند چيده مي شود داراي مواد خارجي زيادي است که قبل از ريسندگي بايد آنها را از پشم جدا کرد . اين موارد عبارت اند از : چربي پشم ، که عامل جلوگيري از شکستن الياف  مي باشد و در پوست حيوان توليد مي شود ، رطوبت ناشي از عرق و ادرار حيوان که در روي پشم خشک شده و حاوي املاح و. پتاسيم و سديم و اسيد هاي معدني و آلي است و همچنين شن و خاک و خاشاک و سوخته هاي داغ و باقي مانده ي روغن ها و مرهم هايي که براي التيام زخم بر روي بدن حيوان ماليده اند .

براي جدا کردن اين مواد ار پشم بايد آن را شست و شو داد . بعد از اين عمل بايد آب پشم را به دقت گرفته و در مکاني کاملا تميز به صورت يکنواخت خشک شود .

بعد مرحله خشک شدن پشم ها را مي ريسند و سپس کلاف هاي حاصله را در کارگاه هاي رنگرزي به رنگ هاي مورد نظر در مي آورند و سپس در مرحله ي آخر  به بافندگي قالي و قاليچه  به صورت دستريس و يا ماشيني مشغول مي شوند .

با سفارش آنلاین برای خدمات قالیشویی از 15 در صد تخفیف ویژه برخوردار شوید

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا