رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
چهل‌تکه گليم و فرش، جديدترين ابداع

چهل‌تکه گليم و فرش، جديدترين ابداع

قالي‌ کهنه‌هايي که ارزش مي‌آفرينند

 

 

 

 

 

 

قصه و غصه چهل‌تکه‌هاي ايراني

فرش چهل‌تکه، ابداع جديد فعالان فرش براي دستيابي به بازارهاي بيشتر است. با اين تدبير در گوشه‌اي از خانه نسل جديدي که سرعت مهم‌ترين مولفه زندگي آنهاست، فرش‌هاي کهنه‌اي که بيش از هفت دهه از عمر آنها گذشته، جا مي‌گيرد. فرش چهل‌تکه، روشي براي حفظ ارزش نقش‌هايي است که هر کدام دنيايي از خاطره را به همراه دارد. فرش و اصالت دو مفهومي هستند که در هم گره خورده‌اند. نسل جديد بيش از آنکه به دنبال اصالت باشد، در جست‌وجوي تنوع رنگ و ايجاد فضاي جذاب و مهيج است. بنابراين فرش اصيل در خانه يک جوان جايي ندارد. تغيير رفتارهاي جامعه، فعالان صنعت فرش را تشويق کرد تا با توجه به ذائقه مشتري، از روش‌هايي براي حضور بيشتر در بازار استفاده کنند. يکي از اين راهکارها توليد فرش چهل‌تکه است.

فرش‌هايي که بخشي از آنها سوخته يا پاره شده، تار و پود آنها با گذشت بيش از هفت دهه از هم باز شده و دربخش‌هايي از آن به دليل فرسودگي ديگر اثري از نقش گره دستان قاليباف ديده نمي‌شود، ايده‌اي نو را در ذهن بخشي از فعالان صنعت فرش به‌وجود آورد تا از تکه‌هاي باقيمانده اين قالي‌هاي کهنه، براي توليد محصولاتي جديد استفاده کنند. کسي براي اين پرسش که ايده فرش چهل‌تکه در ايران به‌وجود آمده يا از خارج گرفته شده، پاسخ درستي ندارد.

علي خوانساري، کارشناس و بازارياب فرش شرکت بازرگاني آراد به «فرصت امروز» مي‌گويد: در خارج از کشور هم فرش چهل‌تکه داريم، هم چهل‌تکه سنتي و هم انواع ماشيني، اما کيفيت آن مشابه نمونه‌هاي ايراني نيست. اما عبدالله بهرامي، مديرعامل اتحاديه سراسري تعاوني توليدکنندگان فرش دستباف احتمال مي‌دهد که ايده فرش چهل‌تکه از نقش‌‌هاي خشتي که بافت آن در استان‌هاي مرکزي، کردستان (منطقه بيجار) و فارس شايع است، گرفته شده باشد.

رنگ‌هاي فانتزي روي نقش‌هاي اصيل

قالي‌هاي کهنه‌اي که به دليل اصالت، هنوز هم قيمت دارند، در مراکز خريد فرش‌هاي دست دوم جمع مي‌شوند. فرش‌هاي ?? تا ?? ساله‌اي که سالم هستند از آنجا که شناسنامه هنر اصيل ايراني بوده و جاذبه‌هاي خاص خود را دارند، از بقيه جدا شده و فرش‌هايي که پاره شده‌اند، راهي کارگاه‌هاي توليد فرش چهل‌تکه مي‌شوند. مسعود محمدزاده، مدير عامل گروه فرش و گليم تبريز يکي از افرادي است که در مجموعه‌اش فرش چهل‌تکه توليد مي‌شود. وي به «فرصت امروز» مي‌گويد: فرش‌هاي کهنه پس از ورود به کارگاه با استفاده از رزين، رنگ‌بري و سپس به‌وسيله رنگ‌هاي گياهي که تا حدودي فانتزي هم هست، رنگ‌آميزي مي‌شوند.

 

محمدزاده اضافه مي‌کند که فرش چهل‌تکه محصولي فانتزي است که با سنت ترکيب شده ‌است. به همين دليل مشتريان خاص خود را دارد. شرکت ما تاکنون تمام توليدات خود را به فروش رسانده ‌است.  وي ادامه مي‌دهد که قشر جوان ارزش فرش اصيل را نمي‌داند به همين دليل فرش‌هاي چهل‌تکه را با توجه به سليقه قشر جوان رنگ‌آميزي مي‌کنيم. مدير عامل گروه فرش و گليم تبريز بيان مي‌کند: پس از دوخته تکه‌هاي فرش، محصول توليدي روي آستري از چرم قرار مي‌گيرد تا از سر خوردن آن روي سراميک يا کف‌پوش‌هاي رايج منازل جلوگيري شود. به گفته محمدزاده فرش چهل‌تکه حداکثر تا شش متر مربع وسعت دارد و در آن، سليقه و جيب مشتري به خوبي در نظر گرفته شده ‌است.

فروش بهتر در استان‌هاي مدرن‌تر

به نظر مي‌رسد قيمت ارزان فرش‌هاي چهل‌تکه، مهم‌ترين دليل گرايش افراد به خريد آنها باشد اما علي خوانساري، کارشناس و بازارياب فروش شرکت بازرگاني آراد معتقد است که تبليغ، فروش را مي‌سازد.  وي اضافه مي‌کند: فرش‌هاي چهل‌تکه در استان‌هايي که مدرن‌تر بوده و صنعتي‌تر هستند، بهتر فروش مي‌رود. اين فرش مشتريان خاص خود را دارد و کساني که دنبال محصولات و ايده‌هاي نو بوده يا تنوع‌طلب هستند، از اين محصول استفاده مي‌کنند.

 

خوانساري در پاسخ به اين پرسش که آيا براي فرش‌هاي چهل‌تکه هم مثل فرش‌هاي معمولي بايد طرح و نقشه توسط يک طراح از قبل تهيه شود، مي‌گويد: معمولا اين فرش‌ها نياز به طراح ندارند، البته گاهي قطعات به شکلي کنار هم چيده مي‌شوند که حتي نياز به رنگ‌آميزي هم نداشته باشند.  وي به کساني که فرش چهل‌تکه دارند، توصيه مي‌کند که از قالي‌شويي‌ها براي شست و شوي فرش خود کمک بگيرند.

فرش چهل‌تکه رقيب فرش ماشيني

عبدالله بهرامي، مديرعامل اتحاديه سراسري تعاوني توليدکنندگان فرش دستباف معتقد است که توليد فرش چهل‌تکه فقط اندکي سليقه مي‌خواهد. فرد بايد بداند که تکه‌ها را چگونه کنار هم بچيند تا اثري زيبا توليد شود. وي توليد فرش چهل‌تکه را نوعي مونتاژ فرش مي‌داند. مديرعامل اتحاديه سراسري تعاوني توليدکنندگان فرش دستباف به «فرصت‌امروز» مي‌گويد: توليد فرش چهل‌تکه يکي از هزاران سبک رايج در توليد فرش است. اين سبک نوآوري خوبي است که با حفظ اصالت و هنر فرش، تغييراتي در توليد ايجاد کرده ‌است.

وي ضمن حمايت از ابداعات در زمينه توليد فرش به منظور توسعه بازار اين محصول، معايبي را هم براي فرش چهل‌تکه مي‌شمرد. از جمله اين معايب، ايجاد نشدن ارزش افزوده براي خريدار است. بهرامي بيان مي‌کند: با خريد يک فرش دستباف، پس از گذشت سال‌ها حتي براي کهنه آن هم به صاحب فرش، مبلغي پرداخت مي‌شود اما در مورد فرش چهل‌تکه، ديگر خريداري براي آن نخواهيد يافت. وي ادامه مي‌دهد: فرش چهل‌تکه قابليت تعويض ندارد اما رقيب بسيار مناسبي براي فرش ماشيني است. زيرا از نظر قيمت در سطحي قرار دارد که مصرف‌کننده قادر به خريد آن است. ضمن آنکه تنوع در توليد اين فرش زياد است.

چهل‌تکه گليم و فرش، جديدترين ابداع

ماده اوليه توليد فرش‌هاي جديد، محصولات کهنه‌اي است که از انبارها بيرون مي‌آيد. اما به هر حال روزي اين ذخاير به اتمام مي‌رسد. سوال اينجاست که آيا توليدکنندگان فرش چهل‌تکه براي روزي که ماده اوليه کافي در اختيار نداشته باشند، تدبيري انديشيده‌اند؟ مسعود محمدزاده، مدير عامل گالري فرش و گليم تبريز مي‌گويد: ابداع فرش چهل‌تکه، تصميم دقيقه ?? فعالان صنعت فرش بود. يعني وقتي بازارهاي فرش دچار رکود شد، به فکر توليد اين محصول افتاديم.

وي اضافه مي‌کند: همين روزها هم براي تامين فرش اصيل و سنتي با مشکل مواجه هستيم. زماني به راحتي ماده اوليه مورد نياز خود را تامين مي‌کرديم. اما اين روزها منزل به منزل دنبال فرش‌هاي کهنه مي‌گرديم. گاهي افراد به دليل دلبستگي به فرش خود و خاطراتي که از آن دارند، حاضر به فروش آن نيستند.

البته محمدزاده، توليد چهل‌تکه گليم-فرش را جديدترين ابداع شرکت خود براي مواجهه با روزهايي مي‌داند که ديگر فرش سنتي، براي تبديل شدن به چهل‌تکه، وجود نداشته باشد. وي ادامه مي‌دهد که اين چهل‌تکه جديد، به‌صورت آزمايشي توليد و به بازار عرضه مي‌شود تا واکنش خريدار نسبت به آن سنجيده شود.

 

فرش چهل‌تکه، بازار خارجي ندارد

فرش چهل‌تکه ابداعي است که بدون شک مي‌تواند بازار خارجي هم داشته باشد زيرا نمونه‌هاي مشابه خارجي هم دارد. اما علي خوانساري، کارشناس و بازارياب فروش شرکت بازرگاني آراد، معتقد است که فرش چهل‌تکه هنوز در بازار داخلي جا نيفتاده، بنابراين فعلا نمي‌توان روي بازارهاي خارجي آن حساب خاصي باز کرد. البته وي تاکيد مي‌کند که با تبليغات مناسب، مي‌توان جايگاه خوبي براي فرش چهل‌تکه در استان‌هاي محل توليد اين فرش ايجاد کرد.

خوانساري بيان مي‌کند: متاسفانه فرش‌هاي چهل‌تکه بيشتر در کارگاه‌هاي مردمي توليد شده و صنف خاصي ندارد. طرح‌ها و مدل‌هاي آن نيز بيشتر ابداعي و سليقه‌اي است. بنابراين اگر اين فعاليت تحت پوشش يک صنف قرار بگيرد، در معرفي کالا و حمايت از حقوق توليدکننده و مصرف‌کننده، بسيار تاثيرگذار خواهد بود.

بهترين شستشوي انوع فرش هاي دستباف, ابريشمي و ماشيني با دستگاه هاي پيشرفته
 خشکشويي مبلمان , موکت , و خوشخواب با شامپوي خارجي در محل
رنگبرداري – ريشه زني – رفوکاري – لکه برداري – خاک گيري انواع فرش ها
متخصصص در شستشوي قالي ابريشم و گل ابريشم با ضمانت
سرويس در سراسر تهران تحويل 48 ساعته
شستشوي انواع فرش و قالي با نازلترين قيمت و بهترين کيفيت
انجام کليه خدمات رفوکاري و ترميم فرش هاي معيوب،
تمامي خدمات ارايه شده از اين شرکت داراي گارانتي کتبي ميباشد
با ضمانت در مورد فرشهاي اعلاء و نفيس (مورد تاييد اتحاديه تهران) سرويس سراسر تهران و حومه
شستشو و ضدعفوني انواع فرش، انجام کليه خدمات رفوکاري، ريشه بافي،رنگبرداري، اصلاح سوختگي و پارگي و …
متخصص در شستشوي فرش هاي نفيس،ابريشم،گل ابريشم با بهره گيري از دستگاه هاي مخصوص
تحويل فرش ها به صورت رول و اتو شده در کاور مخصوص

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا