رفتن به محتوای اصلی

پوشش کلیه نقاط تهران

22225314 66097606 88170374 44403411
کاهش ۳۱ درصدی صادرات فرش دستباف

کاهش ۳۱ درصدی صادرات فرش دستباف


کاهش ۳۱ درصدی صادرات فرش دستباف

رییس مرکز ملی فرش ایران از اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای فرش دستباف از محل اعتبارات وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: در ۱۰ ماهه امسال ۲۴۷ میلیون دلار فرش صادر شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۳۱ درصد از نظر ارزشی کاهش داشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علیخانی امروز یکشنبه در نشست چهارمین جشنواره فرش دستباف گفت: با لغو پیمان ‌سپاری ارزی در سال جاری صادرات فرش افزایش یافت. با اجرای پیمان سپاری ارزی، ارزش دقیق فرش‌های صادراتی مشخص نمی‌شد و این موضوع باعث کاهش میزان ارزشی صادرات فرش دستباف شده بود.

او با اشاره به افزایش ۱۰ درصدی صادرات فرش در دو ماه اخیر نسبت به سال گذشته گفت: فرش دستباف در کنار اشتغال‌زایی ارزآوری و جنبه هنری بالایی دارد. فرش دستباف می‌تواند حجم عظیمی از حوزه اشتغال را پوشش دهد. از سوی دیگر باید با افزایش تولید سطح رفاه اجتماعی خانواده‌ها افزایش یابد.

رییس مرکز ملی فرش ایران بیان کرد: فرش کالایی طبیعی است که ارتباط مستقیم با سلامت انسان دارد و در کنار اشتغال‌زایی به دلیل استنشاق الیاف مصنوعی باعث بیماری می‌شود.

او یادآور شد: فرش در چند سال اخیر به دلیل نگاه تجملی به آن، کاهش خرید جهانی آن، افزایش تحریم‌ها، عدم تبلیغ و اطلاع‌رسانی به نسل جدید و انقلاب در کشورهای عربی دچار کاهش تقاضا شده است.

وی با اشاره به اعطای تسهیلات با پایه ۱۰۰ میلیون تومانی به تولید کنندگان بزرگ افزود: برای تولید کنندگان و کارخانه‌های بزرگ تولید فرش تسهیلاتی در نظر گرفه شده است که سود بازپرداخت آن ۱۶ درصد است که از این ۱۶ درصد نیمی توسط دریافت کننده و نیمی توسط مرکز ملی فرش پرداخت می‌شود.

علیخانی گفت: دولت در حدود ۱۰ میلیارد تومان به اتحادیه فرش روستایی در رابطه با تولید، آموزش و فروش فرش کمک کرده است.

رییس مرکز ملی فرش ایران همچنین در رابطه با بیمه قالیبافان بیان کرد: تا کنون ۴۸۰ هزار قالیباف زیر پوشش بیمه قرار گرفته‌اند که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال این تعداد به ۷۰۰ هزار نفر افزایش یابد.

او از واگذاری امور مرکز ملی فرش به بخش خصوصی خبر داد و گفت: یکی از فعالیتهایی که به بخش خصوصی واگذار شده برگزاری نمایشگاه شانگهای چین است.

وی با اشاره به تشکیل انجمن طراحان در برخی استانها خاطرنشان کرد: حلقه مفقوده تولید و عرضه فرش دستباف در چند سال گذشته طراحی نوین بوده است که با راه‌اندازی انجمن طراحان به دنبال رفع این نقیصه هستیم.

او در پاسخ به سوالی در رابطه با رفع تحریم فرش دستباف یادآور شد: تحریم فرش به صورت مصوب بوده و قرار است بعد از شش ماه از زمان رفع تحریم‌ها برای رفع تحریم فرش مذاکره صورت گیرد.

علیخانی با بیان این که در سالهای اخیر به صورت رسمی به آمریکا فرش صادر نشده است از برنامه‌های مرکز ملی فرش به برگزاری هشتمین المپیاد فرش دستباف از ۱۳ تا ۱۵ اسفند، انتخاب فرش برتر از سوم تا نهم اسفند و جشنواره فروش فرش دستباف از ۲۲ بهمن به مدت یک ماه خبر داد و گفت: به دنبال آن هستیم تا با مذاکره با رییس نمایشگاه دموتکس آلمان در ایران نمایشگاه دموتکس برگزار کنیم.

او همچنین در رابطه با تولید ابریشم در کشور گفت: در حال حاضر طبق توافق صورت گرفته با مسوولان استان گیلان به دنبال ارتقاء و حجم تولید ابریشم هستیم.

علیخانی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر عدم آشنایی مردم با طرح‌ها و نقش‌های فرش دستباف و سهم بالای تبلیغات فرش ماشینی در سازمان صدا و سیما گفت: اخیرا با ارسال نامه‌ای از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به صدا و سیما خواستار افزایش کار فرهنگی در حوزه فرش دستباف شده‌ایم و درکنار آن ۵۰ برنامه ۴۰ دقیقه‌ای از صدا و سیما در رابطه با تولید و عرضه فرش دستباف خریداری شده است.

او با اشاره به این که فرش ماشینی قابل قیاس با فرش دستباف نیست، گفت: مردم باید به مزیت‌های فرش دستباف مانند طبیعی بودن، ارزآور بودن، اشتغال‌زا بودن و کالای سرمایه‌ای اهمیت دهند.

رییس مرکز ملی فرش ایران در پایان گفت: ۱۰ منطقه تولید فرش دستباف برای ثبت جهانی در دست بررسی است.

پاسخی بگذارید

تماس سریع

برگشت به بالا